Przejdź do głównej zawartości

Zdrowe i świeże ziółka - cz.1 - jak zbierać i suszyć ? + najczęstsze nasze błędy

,,Jak zbierać i suszyć ziółka ?" - to pytanie dręczy wielu ludzi😨

Ale... spokojnie ! Na pomoc wkraczam ja, oraz moja wiosenna seria o ziółkach dobrych dla koszatniczek 😀😀😀

Najpierw rozprawimy się z pytaniem ,,Jak zbierać ziółka ".
Pomyślicie pewnie : rwę i daję zwierzakom...

Otóż nie !!! Nic bardziej mylnego !

Każdy powinien najpierw zapamiętać te podstawowe prawdy :
  • ziółek ( oraz trawy, kwiatów itp. )❌ nie rwiemy❌ , ale ucinamy. Najlepiej specjalnymi kombinerkami, albo po prostu nożyczkami 

  • to jest chyba najważniejsze : pośrednio odnosi się do punktu 1. Bez nożyczek można ( ale tylko w kryzysowych sytuacja !) wyrwać ziele, ale pamiętając o tym, żeby NIE WYRYWAĆ ROŚLIN RAZEM Z KORZENIAMI, ponieważ już nie odrosną !!

  • najlepszą porą na zbieranie ziół jest środek dnia. NIE MOŻNA ZBIERAĆ ZIÓŁ w trakcie, lub po deszczu !!!  


Jeżeli chcecie, aby wasze zbiory nie zostały zjedzone w jeden / dwa dni, musicie je USUSZYĆ 😉

Jak to zrobić ? To niestety jest bardziej skomplikowane, ale nie bójcie się - razem damy radę 😁



 Jak suszyć zioła ?


Spróbuję napisać to tak, aby nawet przedszkolak od razu wiedział, co trzeba robić😭

 1. Oczywiście zioła zbieramy 😭

2. Kładziemy na białą kartkę, poszewkę albo prześcieradło, aby wszystkie żyjątka uciekły ( musi być na kolorze białym) , chyba, że ktoś lubi mieć takich gości w pokoju  😖

3.  W dniu zebrania ziół ( to jest bardzo ważne !) :
* segregujemy zioła,
* myjemy ( nie za długo, aby ni wypłukać składników odżywczych i witamin np wit. C )
* kroimy/ siekamy nożem z nierdzewnej stali lub tworzywa sztucznego ( następna ważna sprawa)

4.  Znajdujemy odpowiednie miejsce do ususzenia ziół, tzn. ocienione i przewiewne, oraz takie gdzie
ziółka przez czas 4 - 10 dni nie będą nam zawadzać

5. Na czystą powierzchnie (!) np. stara, czysta poszewka dajemy nasze zbiory

6. Cierpliwie czekamy 4 - 10 dni


Jakie najczęściej popełniamy błędy ?


1. Suszymy na słońcu, albo w temperaturze powyżej 40 ° C - jest to niepoprawne, ponieważ wszystkie olejki wyparują .

2. Trzymamy w miejscu suszenia dłużej niż 10 dni - nie jest to poprawne, ponieważ na naszych ziołach znajdzie się pełno kurzu !!!

3. Nie dajemy robaczkom szansy na ucieczkę ( patrz punkt 2 w ,,Jak suszyć zioła")




Myślę, że to na tyle w tym temacie.

Buziaczki,❤️
Monia 💙💛💙💛



Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Pysio i Gucio

Dwie puchate kuleczki - Pysio i Gucio - witają na tym blogu 😃 Koszatki trafiły do mnie 3 kwietnia 2019 roku - zupełnie niespodziewanie ! Maluchy zostały znalezione przez nas na olx i zapadła decyzja - bierzemy. Więc szybko pojechałyśmy z mamą do zoologicznego po uzupełnienie klatki i jedzonko 😉. Teraz po prawie roku z kuleczkami będę opisywać tu wszystko co dotyczy koszatniczek 😀 Więc... do napisania😉

Koszatniczka pospolita

Koszatniczka - Octodon degus  Koszatniczki w niewoli zwykle żyją od 6 do 8 lat.  Dorosła koszatniczka waży zazwyczaj od 170 g - 310 g, przy długości całkowitej 25 - 31 cm.    🐹🐹🐹🐹 Koszatniczki są zwierzętami stadnymi, które zamieszkują Chile między wybrzeżem Oceanu Spokojnego, a zboczami Andów. W naturze żyją w stadach liczących do 6 osobników. Są bardzo podatni na cukrzycę.    Dla chętnych zobaczenia ich na wolności : zapraszam do zobaczenia  Reserva Nacional Las Chinchillas CONAF   Albo coś dla tych, którzy nie wybierają się do Chile 😉 ZDJĘCIA 😊 Możecie znaleźć je po wpisaniu w wyszukiwarce nazwy tego rezerwatu 🙂 Miłego oglądania Monia ❤️💜💙  

Instagram - degu_sy

Jeśli interesują was zdjęcia moich maluchów zapraszam na instagrama ;) Są tam też testy wiedzy o koszach, których nie mogę tu Wam robić                                                                                                                                             Więc...                               serdecznie zapraszam                                       ...