Przejdź do głównej zawartości

Zdrowe i świeże ziółka - cz.1 - jak zbierać i suszyć ? + najczęstsze nasze błędy

,,Jak zbierać i suszyć ziółka ?" - to pytanie dręczy wielu ludzi😨

Ale... spokojnie ! Na pomoc wkraczam ja, oraz moja wiosenna seria o ziółkach dobrych dla koszatniczek 😀😀😀

Najpierw rozprawimy się z pytaniem ,,Jak zbierać ziółka ".
Pomyślicie pewnie : rwę i daję zwierzakom...

Otóż nie !!! Nic bardziej mylnego !

Każdy powinien najpierw zapamiętać te podstawowe prawdy :
  • ziółek ( oraz trawy, kwiatów itp. )❌ nie rwiemy❌ , ale ucinamy. Najlepiej specjalnymi kombinerkami, albo po prostu nożyczkami 

  • to jest chyba najważniejsze : pośrednio odnosi się do punktu 1. Bez nożyczek można ( ale tylko w kryzysowych sytuacja !) wyrwać ziele, ale pamiętając o tym, żeby NIE WYRYWAĆ ROŚLIN RAZEM Z KORZENIAMI, ponieważ już nie odrosną !!

  • najlepszą porą na zbieranie ziół jest środek dnia. NIE MOŻNA ZBIERAĆ ZIÓŁ w trakcie, lub po deszczu !!!  


Jeżeli chcecie, aby wasze zbiory nie zostały zjedzone w jeden / dwa dni, musicie je USUSZYĆ 😉

Jak to zrobić ? To niestety jest bardziej skomplikowane, ale nie bójcie się - razem damy radę 😁



 Jak suszyć zioła ?


Spróbuję napisać to tak, aby nawet przedszkolak od razu wiedział, co trzeba robić😭

 1. Oczywiście zioła zbieramy 😭

2. Kładziemy na białą kartkę, poszewkę albo prześcieradło, aby wszystkie żyjątka uciekły ( musi być na kolorze białym) , chyba, że ktoś lubi mieć takich gości w pokoju  😖

3.  W dniu zebrania ziół ( to jest bardzo ważne !) :
* segregujemy zioła,
* myjemy ( nie za długo, aby ni wypłukać składników odżywczych i witamin np wit. C )
* kroimy/ siekamy nożem z nierdzewnej stali lub tworzywa sztucznego ( następna ważna sprawa)

4.  Znajdujemy odpowiednie miejsce do ususzenia ziół, tzn. ocienione i przewiewne, oraz takie gdzie
ziółka przez czas 4 - 10 dni nie będą nam zawadzać

5. Na czystą powierzchnie (!) np. stara, czysta poszewka dajemy nasze zbiory

6. Cierpliwie czekamy 4 - 10 dni


Jakie najczęściej popełniamy błędy ?


1. Suszymy na słońcu, albo w temperaturze powyżej 40 ° C - jest to niepoprawne, ponieważ wszystkie olejki wyparują .

2. Trzymamy w miejscu suszenia dłużej niż 10 dni - nie jest to poprawne, ponieważ na naszych ziołach znajdzie się pełno kurzu !!!

3. Nie dajemy robaczkom szansy na ucieczkę ( patrz punkt 2 w ,,Jak suszyć zioła")




Myślę, że to na tyle w tym temacie.

Buziaczki,❤️
Monia 💙💛💙💛



Komentarze

Prześlij komentarz